HANS AGNE JAKOBSSON, taklampor, ett par, Markaryd. Höjd ca 117 cm.
Stomme av mässing samt med lackerad skärm av metall. Märkta. Diameter ca 60 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad under metallskärmen. Ej funktionstestad. Repor.