VASER, tre stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.

En balusterformad i s.k. Ge-glasyr, höjd 17 cm.
En cylinderformad med avsmalnad hals i krackelerad glasyr, höjd ca 17 cm.
En vas i oxblodsglasyr, höjd ca 5,5 cm.

Bruksslitage. Kantnaggar på fotring och kantnagg på cylinderformade vasen. Små tillverkningsdefekter.

Utropspris
1 500 SEK