Gunnar Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Gunnar Wennerberg
(Sverige, 1863-1914)

GUNNAR WENNERBERG, porslin, blombord, Gustavsberg, 1900-talets början.

Trepassfot. Tre kolonner med kapitäl. Rund överdel med dekor i relief. Diameter 62 cm. (djup 14 cm). Höjd 88 cm.

Nagg. Nötta kanter. Slitage.

Modellen presenterades på Baltiska utställningen i Malmö 1914, avbildad i katalogen benämnd som "Blomsterbord i hvit fajans. Gustafsberg. G. G:son Wennerberg".

Utropspris
8 000 SEK