GUNNAR WENNERBERG, porslin, blombord, Gustavsberg, 1900-talets början.
Trepassfot. Tre kolonner med kapitäl. Rund överdel med dekor i relief. Diameter 62 cm. (djup 14 cm). Höjd 88 cm.
Nagg. Nötta kanter. Slitage.
Modellen presenterades på Baltiska utställningen i Malmö 1914, avbildad i katalogen benämnd som "Blomsterbord i hvit fajans. Gustafsberg. G. G:son Wennerberg".