BAJONETT SAMT HJÄLM

Från Första Världskriget (1914- 1818), Tyskland.

Hjälmen av grönmålad metall samt med svettrem av läder. Vid insidan av svettremmen otydligt märkt. Längd vid svettremmen ca 22 cm. Bajonetten med grepp av trä, eneggad samt skålslipad klinga med flat rygg. Denna av Anker-Werke Bielefeld. Svärtad stålbalja. Längd ca 50, varav bladet ca 36,5 cm.

Konditionsrapport

Bruks- och åldersbetingat slitage. Hjälmen utan emblem. Avnött. Färgbortfall. Skrapmärken. Bajonetten svår att föra in i baljan.

Proveniens
Under det första världskriget tillfångatogs sjökaptenen vid Broströms rederi i samband med en incident vid Engelska kanalen. Kaptenen hölls sedan kvar i ett av Tysklands interneringsläger. Innan avresan hem från Tyskland till Helsingborg införskaffade han hjälmen och bajonetten.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Rydén

Karin Rydén

+46-708 214659
karin.ryden@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss