Fäste i horn. Parerstång i silver med graverad dekor. Klinga med två blodsränder samt inskriptioner. Balja med silverbeslag och två koppelringar. Doppsko i stål med guldinläggningar. Längd 92 cm.
Slitage. Skador på fästet. Rost.