Fäste i silver, delvis förgyllt, med niellodekor. Klinga med tre blodsränder och graverad dekor av kartusch. Läderklädd balja med silverbeslag med niellodekor. Längd 87 cm.
Slitage och märken. Delar något löst sittande. Skador och lagningar. Mindre sprickor.