BERTIL FRIDHAGEN, SMINK/TOILETTBORD, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1950-tal.
Fanerade med teak, rundade ben av bok. Två lådor i sarg och utfällbar förvaring, rund spegel med mässingsdetaljer, svart glasskiva. Längd 113, djup 45,5, höjd 70 cm.
Slitage.