RING med ametist.

RING med ametist.

Ametist ca 15 ct. Skenan stämplad Stockholm, 1971, 23K guld. Inskription. Storlek 18,5/58,5. Totalvikt ca 14,4 g.

Infattningen till stenen är 18K guld, ej 23K guld och den och stenen är senare. En del av ametist är ljusare i färg än andra delen. Slitage, mindre repor.

Utropspris
4 000 SEK