SALTKAR, ett par, porfyr, 1800-tal.

Fasetterad form på lösa socklar av förgylld brons. Diameter 6 cm, höjd 4 cm.

Sedvanligt ytslitage. Flertalet kantnagg samt en lagning. En liten bristning i metallen på en av socklarna.

Utropspris
4 000 SEK