BOK, "Divina Commedia", Dante Alighieris, framställd i teckningar af Gustave Doré, Stockholm, 1876.

"Dante Alighieris Divina Commedian framställd i teckningar av Gustave Doré. 135 planscher med förklarande text och kortfattad redogörelse för skaldeverkets innehåll af John Rosén". Klotband med guldsnitt.

Ej genomgången. Slitage, skador på pärmen. Repor och fläckar.

Utropspris
1 500 SEK