"Dante Alighieris Divina Commedian framställd i teckningar av Gustave Doré. 135 planscher med förklarande text och kortfattad redogörelse för skaldeverkets innehåll af John Rosén". Klotband med guldsnitt.
Ej genomgången. Slitage, skador på pärmen. Repor och fläckar.