Grepp med mässingsdekor i form av lejonhuvud. Klinga med förgylld text "Konungen Fäderneslandet". Klingans längd 87 cm. Totallängd 103 cm.
Slitage, skador, senare kompletteringar. Baljan ej ihophörande.