SABEL, Sverige, m/1899.

SABEL, Sverige, m/1899.

Grepp med mässingsdekor i form av lejonhuvud. Klinga med förgylld text "Konungen Fäderneslandet". Klingans längd 87 cm. Totallängd 103 cm.

Slitage, skador, senare kompletteringar. Baljan ej ihophörande.

Utropspris
4 000 SEK