GULDMEDALJ, 18 k, Kungliga patriotiska sällskapet. Vikt 33 gram.

Åtsidan med kung Gustaf VI Adolf i profil. Frånsida med dedikation. Krönt med kunglig krona. I Gult och grönt sidenband att hängas om halsen. Höjd ca 6 cm.

Smärre slitage. Repor.

Utropspris
8 000 SEK