SÅSSLEV, TÅRTSPADE och SKEDAR, 15 st, silver, "Suomi" och ett par tårtbestick, Finland 1911-1954.

13 teskedar, längd 12,5-13,5 cm,
2 dessertskedar 17,5 cm,
kakspade 20 cm och såsslev 18 cm,
Finska Guldsmeds ab 1911-1923.
En snarlik tesked, 12,5 cm, Uusi Kultaseppä oy, Helsinki 1922.
Tårtbestick med dekor av kottar, längd 20,5 resp 22,5 cm, Hopeakeskus, Tavastehus 1954.
Vikt 553 g.

Bruksslitage, dessertsked med bucklor. Graveringar.

Utropspris
200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492