Dosa, på locket trembolerad dekor, av Erik Albrecht Körsner, Falun, 1807. Rektangulär dosa med niellordekor. Dosa med konturerad form, förgylld invändigt. på locket dekor av blomster. Dosa med konturerad form och dekor av figurer, Nederländerna. Dosa med dekor av rocailler. Rektangulär dosa med randdekor på fyra tassfötter, invändigt klädd med textil. Längd 5- 12 cm. Total vikt 496 gram.
Bucklor. Slitage. Bucklor.