VÄGGAPPLIQUER, ett par, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets mitt.
Två svängda armar med akantusblad, blomformade ljushållare med talgfat i form av vindruvsblad. Genombrutet väggfäste dekoreras av ängel och rocailler. Höjd 15,5 cm. Bredd 23 resp 27 cm.
Ena sned. Sliten förgyllning. Anlöpningar, ärg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.