REIJO SIRKEOJA, SKÅL, silver och ametister, Hopeataidetakomo, Tammerfors 1965.
Oval form, på fot. Kanten dekoreras på motsatta sidor med ametister. Stämplad "Käsityö" (handgjort). Längd 28 cm, bredd 24 cm, höjd ca 7 cm. Vikt 458 g.
Slitage i stenarna, gravering på foten. Anlupen.