SABEL, för underofficer vid flottan, Sverige, m/1915.

Fäste av förgylld mässing, metallindad kavel och lejonkappa. Parerplåten med krönt ankare i hög relief. Rak eneggad samt skålslipad klinga med bladslingor samt riksvapnet. Mässingsskodd skinnbalja med en koppelring. Vid fästet en portepé. Längd ca 84 varav klingan ca 70 cm.

Åldersbetingat slitage. Repor. Mindre torkad balja med färgbortfall och torrsprickor.

Utropspris
4 000 SEK