OKÄND KONSTNÄR 1700-TAL , olja på duk 81 x 62 cm. Osignerad.
Porträtt föreställande Lorenz Peter Reuterswärd (1708-1768). Duk 81 x 62 cm. Samtida bronserad ram i rokoko.
Ytsmuts, krackelyr, smärre färgbortfall, retuscher, märken efter spännram.
Överstelöjtnant vid livdrabantkåren.
A tergo påskrift. A: 1744.