BROSCH i form av fjäril, bröstkorgen prydnad med gammalslipade diamanter.

Diamanter, totalt ca 0,67 ct. Vingarna är av fjäril omsluten i glas. Wien, Österrisk-Ungern, 1872-1922, 14K guld. Längd ca 9 cm. Totalvikt ca 41 g.

Övre högra fjärrvingen har försämrats kraftigt. Andra delar försämras också, inklusive den nedre vänstra delen. Bruksslitage.

Proveniens

Familjen Nobel.

Utropspris
6 000 SEK