COLLIER med odlade pärlor, seedpärlor samt silver lås prydnad med troligen syntetiska rubiner.

Flerradig och vriden. Längd ca 110 cm.

En del av tråden för seedpärlorna till låset saknas tillsammans med några seedpärlor. Röda stenarna med mindre nagg och repor. Bruksslitage.

Proveniens

Familjen Nobel.

Utropspris
2 000 SEK