JARDINJÄR, cloisonné. Japan, tidigt 1900-tal.

Arkaiserande dekor av blommor mot en turkos bakgrund. Undersida med märkning. Diameter 29 cm. Höjd ca 25,5 cm.

Bruksslitage. Lös underdel. Naggar på fotring. Något anlupen.

Utropspris
1 500 SEK