YTTERFODER samt SKÅLAR, tre stycken, samt ASK med LOCK, cloisonné. Kina, 1900-tal.

Ytterfoder med dekor av blommor, fåglar och växtligheter, längd 29,5 cm. Två skålar med rosa bakgrund, moitv av blommor, diameter 6 resp 9 cm. En skål med arkaisk dekor, diameter 8 cm. Ask med lock med dekor av drakar, diameter 11,5 cm.

Slitage. En skål med lagning och sprickor. Missfärgningar. Kantskador. Ytterfoder med skador, kantlagningar. Ask med lock limmad.

Utropspris
1 500 SEK