EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, 5 st, fajans, "Tellus", Bo Fajans, 1930/40-tal.
Godronnerad dekor i beigea och gröna nyanser. Storlek 2, 3 (x 2), 4 samt 5. Underfat medföljer.
Slitage. Nagg. Tillverkningsdefekter.