Målad dekor i famille rosefärger av figurscener från hovet. Diameter på tallrikar 19,5/24,5 cm. Mått på fat 27x23,5 cm.
Bruksslitage. Fyra större tallrikar med kantsprickor. En mindre tallrik med större kantnagg. En större tallrik med färgtillägg på ytan. Fat med större nagg på fotring samt färgtillägg på ytan