René Lalique

(Frankrike, 1860-1945)
René Lalique
(Frankrike, 1860-1945)

GLASSERVIS, 14 delar, "Vigne Strie", model 5097, Lalique, 1900-talets hälft.

Randdekor.
6 st starkvinsglas, höjd 11,5 cm
4 st rödvinsglas, höjd 13 cm
drikglas / champagnekupor, höjd 10,5 cm
karaff med knopp, höjd 29,5 cm

Tre starkvinsglas med smärre nagg, 3 rödvinsglas med nagg.

Utropspris
2 500 SEK