Målad furu. Kista med plant lock och beslag av smidesjärn. Märkt PPS år 1796 invändigt. Längd 114, bredd 64, höjd 51 cm. Nyckel finns.
Slitage. Omfattande färgbortfall. Torrsprickor. Skador på beslagen. Rost. Delvis maskstungen. Lås skadat, fungerar ej. Delvis senare målning. Hål för ben, ben saknas.