ÅKDYNA (agedyna). Flamskväv. "Urnor och par". 48 x 105 cm. Sydvästra Skåne 1800-talets första hälft.

Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser.

Smärre slitage, något blekt, enstaka mindre hål. Möjligen senare bakstycke.

Jämför Flamskvävnader i Skåne av Ernst Fischer, bokförlaget Corona AB, Lund 1962. Sidan 254-256, bild sidan 255.

Utropspris
8 000 SEK