Design
915491

Niclas Falkengren

(Sverige, 1750-1813)
Niclas Falkengren
(Sverige, 1750-1813)

NICLAS FALKENGREN (1776-1813), spegel, Gustaviansk, Jönköping.

Signerad NFG för Niclas Falkengren samt med Jönköpings hallstämpel. Förgylld och bronserad. Vid krönet en porträttmedaljong och flankerande blommor. Svängd och konturerad kant med pärlstav kring spegelglaset. Ca 102 x 49 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare bronsering och förgyllning. Dekorbortfall. Pannån slagen/böjd. Senare glas.

Utropspris
4 000 SEK