NICLAS FALKENGREN (1776-1813), spegel, Gustaviansk, Jönköping.
Signerad NFG för Niclas Falkengren samt med Jönköpings hallstämpel. Förgylld och bronserad. Vid krönet en porträttmedaljong och flankerande blommor. Svängd och konturerad kant med pärlstav kring spegelglaset. Ca 102 x 49 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Senare bronsering och förgyllning. Dekorbortfall. Pannån slagen/böjd. Senare glas.