Brännförgylld brons. Läsande antikiserande dam på dagbädd med avsmalnande ben, klädd med tofsar och bladdekor, emaljerat urhus. Rak bladornerad sockel. Längd 35,5, bredd 15, höjd 35 cm. Nyckel finns.
Smärre fläckar. Smärre slitage. Ej funktionstestad. Skadad urtavla. Kompletterad nyckel.