TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i famille rosefärger av olika blommotiv. Två djupa tallrikar samt en tallrik. Diameter 23 cm.

En djup tallrik med kantsprickor samt kantlagning. En djup tallrik med stjärnspricka samt kantspricka. En tallrik med kantnaggar.

Utropspris
1 500 SEK