NILS FOUGSTEDT, spegellampetter, ett par, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1926.
Rektangulära. Krönta av kvinnofigurer. En svängd ljusarm. 35 x 20 cm.
Ytskikt med smärre slitage och bucklor. Ett blad saknas.