DOLK, så kallad Jambiya, Arabiska kulturområdet, 1900-talets början.

Fäste av trä och beklädd med silverplåt. Böjd samt tveeggad klinga. Baljan beklädd med både silver - och mässingsplåt. Längd ca 50 varav klingan ca 37 cm.

Åldersbetingat slitage. Graverat personnummer. Lagningar. Torrsprickor.

Utropspris
2 000 SEK