OLE LYNGGAARD, Köpenhamn, collier med sötvattenspärlor och 18K guld lås prydnad med en briljantslipad diamant.
Diamant, 0,08 ct enligt gravyr. Odlad mabépärlan Ø ca 14,5 mm. Sötvattenspärlor Ø ca 9,05-9,45 mm. Längd ca 42 cm.
Odlade sötvattenpärlorna med ojämnheter på yta och några med mindre ytaskador. Bruksslitage.