TAKLAMPA, "Charlottenborg", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark.
Vitlackerade skärmar med blålackerad detalj. Etikettmärkt. Diameter ca 47 cm, höjd ca 28 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad. Bucklor.
Modellen baserad på Poul Henningsens skisser i samarbete med Ebbe Christensen och Sophus Frandsen från år 1979.