ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, signerad. 1930/40-tal.
Hexagonal kristallvas med etsad dekor av Merkurius. Signerad Kosta KK 526. Höjd 20,5 cm.
Slitage. Tillverkningsdefekt vid mynning.