Stiftspets i tvåfärgat 18k guld, bredd "M". Huv och behållare delvis förgylld med 24k guld. Längd 15 cm. Etui 23 x 18 x 6 cm.
Obetydligt slitage. Smärre slitage. Ej funktionstestad.