21 st med skaft med dekor i rokokostil och tyska stämplar, en med jugenddekor och en med mussla, finska stämplar 1907 resp 1909.
Längd 19,5 cm.
Smörkniven 20 cm.
Förgyllda stålblad. Silver 800 och 813.
I etui.
Bristningar i silverdekor. Sliten förgyllningar. Etuiet med skador.