TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700/tidigt 1800-tal.

I underglasyrblått, två med dekor i guld med växtligheter, diameter 23 cm. Samt en tallrik med dekor av flodlandskap, diameter 22,5 cm.

Bruksslitage. Kantnaggar. En tallrik med glasyrspricka.

Utropspris
1 500 SEK