INGEBORG PLOCKROSS-IRMINGER, bl a, 2 figuriner av porslin, Bing & Gröndahl, ca 1915-1948.
Sittande kvinna som spelar gitarr och kurtiserande par. Stämplade, modellnummer 1684 och 1680. Höjd ca 16-24, längsta längd 31 cm.
Andra sortering. En med mindre bränningsspricka.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer