SPEGEL, samt KONSOLBORD, omkring sekelskiftet 1900.

Förgyllda och bronserade. Spegel
med uppsvängt krön och flankerande pilastrar. Bord med nedåt avsmalnande ben, spegelbaksida och stenskiva. Dekor av pärlstav samt fleuroner. Spegelns höjd 190 cm och bredd ca 70 cm. Bordets bredd 84 cm, djup 35 cm och höjd ca 67 cm.

Sprickor. Ställvis färgbortfall. Anlöpningar. Mindre skador. Krackelyr. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK