Urnformade. Porslin med målad dekor av blommor och kurtiserande par. Beslag av mässingsfärgad metall. Urnornas höjd 25,5 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. En saknar strömbrytare Tillverkningsdefekter. Mindre nagg.