Textilklädd, underredet fanerat medi teak. Lösa plymåer. Längd ca 195 cm.
Slitage. Fläckar. Lagningar på klädsel undertill. Torkad stoppning. Källardoft.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 215.