KAFFESERVIS, 30 delar, porslin, Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-tal.
12 + 3 koppar med fat, 12 + 3 assietter.
Spricka. Färgbortfall.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer