GUNNAR NYLUND, skålar 3 st och CARL-HARRY STÅLHANE, gräddkanna, Rörstrand, 1950-tal.
Harpälsglasyr i olika nyanser. Signerade R SWEDEN GN resp CHS samt ASH, AUX och SYN. Höjd ca 4,5-9, skålarnas vidd upptill 8,5x9, 10x13 och 14x14 cm.
Gräddkannan andra sortering. En skål med nagg. Stor skål med obetydlig glasyrmista.