BO FAJANS, Gävle, fruktservis 14 delar & EWALD DAHLSKOG, vas, 1930-/40-tal.
Askfat
12 assietter
Stort fruktfat
Ovanstående med handmålad dekor. Fatets diameter 34 cm.
Stämplade med bl a modellnummer 1084, 1085 och 1086.
Vasen med grön och svart glasyr. Stämplad med modellnummer D144 och namn på glasyren "Grafit". Höjd ca 23 cm.
Obetydligt slitage.