BRÄNNVINSSKED, silver,bär datum 1743 och 1797, 1700-talets första hälft, sannolikt Norge. Vikt ca 41 gram.

Ovalt skedblad och svagt avsmalnande skaft med rikt dekorerad knopp. Skedbladet med graverad text samt dekor av bland annat blad och blomma. Längd ca 15 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Märken. Mindre anlupen.

Utropspris
6 000 SEK