PAULI BLOMSTEDT, fåtölj, licenstillverkat av Adelta, 1900-talets slut.
Förkrommad stomme, svarta armlän, tygklädsel. Ryggstödet av masurbjörk. Bredd 54 cm, sitthöjd 48 cm, total höjd 83 cm.
Slitage. Repor.