Design
924146

Pauli Blomstedt

(Finland, 1900-1935)
Pauli Blomstedt
(Finland, 1900-1935)

PAULI BLOMSTEDT, fåtölj, licenstillverkat av Adelta, 1900-talets slut.

Förkrommad stomme, svarta armlän, tygklädsel. Ryggstödet av masurbjörk. Bredd 54 cm, sitthöjd 48 cm, total höjd 83 cm.

Slitage. Repor.

Utropspris
300 EUR