Målat fodral med blomsterdekor och datering. Svängda former. Urtavla i vit- och gulmetall med romerska siffror. Pendel och lod finns. Höjd ca 227 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Restaurerad/kompletterad. Senare målning. Torrsprickor. Krackelyrer. Färgbortfall. Ej funktionstestad.